Visit our global website

continue

 

Ile miejsca przeznaczyć na schody w domu?

 

Ile miejsca przeznaczyć na schody w domu?

Planując budowę domu jednym z kluczowych elementów, które należy uwzględnić są schody. Wiele osób zastanawia się, ile miejsca na schody potrzeba oraz ile miejsca zajmują schody w domu. To pytanie jest szczególnie istotne w kontekście optymalnego zagospodarowania przestrzeni, komfortu użytkowania oraz zgodności z przepisami budowlanymi. W tym wpisie poruszymy dla Was różne aspekty związane z projektowaniem schodów - w tym wymiary, przepisy oraz praktyczne wskazówki dotyczące aranżacji. Sprawdźmy zatem razem ile potrzeba miejsca na schody w domu!

 

 

Ile miejsca zajmują schody - Podstawowe wymiary schodów

Schody to konstrukcje składające się z kilku podstawowych elementów: stopni, podstopnic, kontrukcji nośnej oraz balustrad. Każdy z tych elementów ma określone wymiary, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo użytkowania schodów. Zobaczmy więc ile miejsca zajmują schody i jakie są podstawowe wymiary, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu schodów.

 

  • Wysokość stopnia: Standardowo wynosi do 21 cm. Zbyt wysokie stopnie mogą być niewygodne i męczące, szczególnie dla osób starszych i dzieci.
  • Głębokość stopnia: powinna wynosić do 30 cm. Głębsze stopnie zapewniają wygodniejsze stawianie stóp i bezpieczniejsze wchodzenie i schodzenie.
  • Szerokość schodów: w zależności od modelu od 50 cm do 80 cm.
  • Kąt nachylenia: Optymalny kąt nachylenia schodów wynosi od 30 do 37 stopni. Mniejszy kąt może sprawić, że schody zajmą więcej miejsca, a większy – że będą strome i niewygodne

 

Ile miejsca na schody – Obliczenia i przepisy

To ile miejsca na schody potrzeba, zależy od kilku czynników: wysokości kondygnacji, liczby stopni, głębokości stopni oraz kształtu schodów. Planując budowę schodów musisz wykonać te kroki:

Zmierzenie wysokości kondygnacji: Jest to odległość od podłogi jednego piętra do podłogi piętra wyżej. Przykładowo, jeśli wysokość kondygnacji wynosi 280 cm, będzie to kluczowy parametr w dalszych obliczeniach.

Obliczenie liczby stopni: Podziel wysokość kondygnacji przez planowaną wysokość stopnia. Jeśli wysokość stopnia wynosi 18 cm, to dla kondygnacji o wysokości 280 cm liczba stopni wynosi 280 cm / 18 cm = około 15,6, co oznacza, że potrzebne będzie 16 stopni.

 

Ile potrzeba miejsca na schody

 

Schody muszą być wyposażone w balustrady o wysokości co najmniej 90 cm, a odstęp między tralkami nie powinien przekraczać 12 cm, aby zapobiec przechodzeniu dzieci. Istnieje wiele różnych rodzajów schodów, a każdy z nich ma specyficzne wymagania przestrzenne.

 

Schody proste są najprostsze w konstrukcji i montażu. Zajmują jednak dużo miejsca, szczególnie w przypadku długich ciągów schodów. Przykładowo dla schodów o 16 stopniach i głębokości stopnia 27 cm, długość schodów wynosi 432 cm, co oznacza, że będą one zajmować ponad 4 metry przestrzeni w poziomie. Przykładem schodów prostych są schody drewniane PARIS DĄB czy modele HELSINKI. Schody te cechują się prostą drogą oraz wyższymi stopniami co pozwala zaoszczędzić miejsce.

 

Schody zabiegowe mają stopnie ułożone w kształt litery „L” lub „U”, co pozwala zaoszczędzić miejsce. Zamiast spocznika, mają stopnie zabiegowe o zmiennej szerokości. Dzięki temu mogą być umieszczone w rogu pomieszczenia, umożliwiając lepsze wykorzystanie przestrzeni. Do takich schodów zaliczamy np. schody HAMBURG. To połączenie czarnej stali i jasnego drewna doskonale wpasuje się w miejsce przy ścianie domu.

 

Schody kręcone zajmują najmniej miejsca i są często stosowane w małych domach oraz jako schody pomocnicze. Mają centralny słup, wokół którego umieszczone są stopnie. Ich powierzchnia to rozmiar okręgu w którym się znajdują. Bardzo ciekawym modelem schodów kręconych w naszej ofercie są schody CAMBRIDGE. Nietuzinkowe czarne schody spiralne z drewnianymi stopniami są zarówno praktyczne jak i eleganckie.

 

Porada: Do trudno ustawnych wnętrz proponujemy schody modułowe mini - model BASEL które doskonale pasują np. do antresol czy niestandardowych pięter. Teraz już nie musisz martwić się ile miejsca zajmują schody i czy zmieszczą się w daną przestrzeń!

 

Jak zaplanować przestrzeń na schody w domu?

Planując przestrzeń na schody oraz to ile potrzeba miejsca na schody, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Schody powinny być umieszczone w centralnym miejscu domu, aby zapewnić łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń. Dobrze jest również przewidzieć ich lokalizację w strefie komunikacyjnej takiej jak korytarz czy hol. Schody powinny być dobrze oświetlone, zarówno światłem naturalnym jak i sztucznym. Warto też zainstalować oświetlenie punktowe na ścianach przy schodach. Należy również zapewnić odpowiednią przestrzeń na górze i na dole schodów, aby umożliwić wygodne wejście i zejście. Minimalna wolna przestrzeń przed schodami powinna wynosić co najmniej 90 cm.

 

Schody są ważnym elementem wnętrza i mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Warto zadbać o ich estetyczny wygląd, dopasowany do stylu wnętrza. Materiały, takie jak drewno, metal czy szkło, mogą znacząco wpłynąć na odbiór przestrzeni.

 

 

Ile potrzeba miejsca na schody?

To ile potrzeba miejsca na schody zależy od wielu czynników takich jak wysokość kondygnacji, liczba stopni, głębokość stopni oraz rodzaj schodów. Przy projektowaniu schodów warto pamiętać o przepisach budowlanych oraz zasadach ergonomii, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Przemyślane planowanie przestrzeni na schody pozwala na optymalne wykorzystanie powierzchni w domu i stworzenie funkcjonalnego oraz estetycznego wnętrza. To najważniejsze wskazówki na temat planowania powierzchni schodów. Zdecydowanie warto z nich skorzystać już na etapie projektowania, aby w trakcie budowy nie myśleć ile miejsca zajmują schody i czy trzeba będzie je przebudowywać. Udanego wyboru schodów do Waszych domów!

 

Skorzystałeś z porad?

Prześlij nam zdjęcia, chętnie pokażemy je przy tym artykule.



Michał Szkoda

W firmie od ponad 15 lat, wie o naszych schodach wszystko! Zajmuje się ich sprzedażą, pomiarem i montażem. Fachowo doradzi i podpowie najlepsze rozwiązanie.

 

Prywatnie – mąż i ojciec trzech cudownych pociech. Poza zamiłowaniem do swojej pracy uwielbia odreagowywać stresy dnia codziennego na korcie do squasha. W weekendy natomiast, jak nie spędza ich na montowaniu naszych schodów i ma chwilę wolnego, to spędza czas na eksploracji ścieżek rowerowych oraz BIKEPARKów.

 

Na naszym blogu prowadzi porady dla Architektów. Jeśli chcesz zapytać naszego eksperta o radę, napisz wiadomość na adres m.szkoda@dolle.com