Balustrada schodowa to niezbędny element wykończeniowy. Dzięki niej można bezpiecznie i łatwo przemieszczać się między piętrami zarówno w domu, jak i w budynku publicznym. Elegancka balustrada na schody może stać się również dodatkową dekoracją mieszkania. Podpowiadamy, jaka wysokość balustrady schodowej będzie odpowiednia do domu i jak dokonać jej pomiaru.
Balustrada na schody – jaka wysokość jest wymagana?
Montaż balustrady w budynku jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa budowlanego. Dokładnie kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim w balustradę powinny być wyposażone schody służące do pokonywania wysokości większej niż 0,5 m. To, jaka wysokość barierki na schodach będzie wymagana, uzależnione jest natomiast od rodzaju budynku.
W budynkach jednorodzinnych i wnętrzach mieszkań wielopoziomowych wysokość balustrady powinna wynosić minimum 90 cm. Z kolei w budynkach wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego, oświaty i wychowania oraz zakładach opieki zdrowotnej wymagana jest balustrada o wysokości minimum 110 cm i odległości między poszczególnymi elementami nie większej niż 12 cm. Takie wymiary zapewniają skuteczną ochronę przed upadkiem zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Podobne wymogi co do tego, jaka wysokość balustrady schodowej jest niezbędna, dotyczą także innych budynków publicznych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze balustrady schodowej?
Wybierając balustradę schodową, powinniśmy uwzględnić nie tylko wymogi prawne, ale również własne potrzeby. Jaka wysokość barierki na schodach będzie odpowiednia? Optymalna dla większości użytkowników będzie balustrada o wysokości około 100 cm, która zapewnia zarówno komfort przemieszczania się, jak i bezpieczeństwo.
Dobra balustrada musi być także wytrzymała i stabilna. W przypadku montażu balustrady na zewnątrz ważna jest jej odporność na czynniki środowiskowe. Dodatkowo balustradę należy dobrać do rodzaju schodów (proste, zabiegowe, spiralne) oraz kolorystyki i designu mieszkania. W nowoczesnych budynkach ładnie prezentują się balustrady stalowe, z kolei w klasycznych aranżacjach te z drewnianymi poręczami. Warto zwrócić uwagę również na sposób montażu balustrady (do podłogi/do ściany) oraz możliwość jej samodzielnej rozbudowy za pomocą zestawu uzupełniającego.
Jak zmierzyć wysokość balustrady schodowej?
Wykonanie pomiaru balustrady nie powinno przysporzyć większych trudności. Aby sprawdzić wysokość barierki na schodach, należy zaopatrzyć się w miarkę lub taśmę mierniczą. Jak zmierzyć wysokość balustrady schodowej? Pomiaru dokonujemy od krawędzi stopnia do wierzchu poręczy. Aby uzyskany wynik był dokładny, należy pamiętać o tym, by miarka lub taśma miernicza były ustawione pod kątem prostym do stopnia schodów. Dodatkowo warto zweryfikować swój pomiar i powtórzyć go kilkukrotnie na różnych stopniach.
Aby dobrać odpowiednią balustradę schodową, należy określić również długość całkowitą poręczy oraz odstęp pomiędzy poszczególnymi słupkami. W tym celu niezbędne jest wykonanie pomiaru całkowitej długości i wysokości schodów, liczby stopni oraz długości jednego biegu.
Masz pytania?
Nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytanie? Potrzebujesz dokonać pomiaru?
Skontaktuj się z nami