Jak zmierzyć schody
Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik na temat pomiaru schodów. Precyzyjne pomiary są niezbędne do odpowiedniego dopasowania schodów i wybraniu idealnego modelu do pomieszczenia.
Jeśli nie jesteś pewny otrzymanych wymiarów, zawsze masz szanse skonsultować je z naszymi ekspertami. Wykonujemy pomiary i montaż schodów w całej Polsce.
5 ważnych wymiarów przy wyborze i zakupie schodów
M
Długość otworu montażowego - min.
N
Szerokość otworu montażowego - min.
H
Wysokość kondygnacji od podłogi do podłogi
R
Zabieg schodów- długość
R1
Zabieg schodów- szerokość
Nowe schody - od czego zacząć
Zanim przejdziesz do pomiaru, warto zastanowić się ile one mają zajmować miejsca w danym pomieszczeniu i jaki powinny mieć bieg. Im mniej masz miejsca na schody, tym mniejszy komfort korzystania z nich. Jeśli chodzi o bieg schodów, to do wyboru mamy schody o biegu prostym, ¼ zabiegu (w kształcie litery L) lub ½ zabiegu (w kształcie litery U).
Pod pojęciem biegu schodów rozumiemy tę część schodów, która składa się ze stopni. Bieg schodów składa się co najmniej z trzech następujących po sobie stopni. Możliwość dostosowania biegu schodów jest największą zaletą schodów modułowych DOLLE. Można
je zamontować prawie w każdym pomieszczeniu, proste czy zabiegowe, o stromym bądź łagodnym kącie nachylenia.
Bieg prosty
Zabieg 1/4
Zabieg 1/2
Skos
Głębokość użytkowa stopnia schodów to miejsce na stopę na powierzchni stopnia podczas schodzenia po nich Jak pokazano na rysunku, jest to odległość od przedniej krawędzi stopnia do przedniej krawędzi stopnia poniżej.
Jeśli szerokość kroku wynosi powyżej 18 cm, zapewnia to dobry komfort, a główne schody zazwyczaj mają przestrzeń na stopy powyżej 21 cm.
Należy pamiętać, że głębokość użytkowa stopnia (przestrzeń na stopy) ma również wpływ na to, ile miejsca schody zajmą w pomieszczeniu. Pomiar ten nazywany jest całkowitą długością biegu.
Wysokość kondygnacji od podłogi do podłogi
Zacznij od ustalenia, jakiej wysokości powinny być schody. Zmierz wysokość od (wykończonej podłogi) parteru do wykończonej podłogi na 1. piętrze. Jak pokazano na rysunku.
Np.: Jeśli wysokość od podłogi do podłogi (H) wynosi 260 cm, możesz wybrać schody z 11, 12 i 13 stopniami. Więcej stopni zapewnia niższą wysokość wzniesienia (S) schodów. Jeśli zależy nam na wygodnych schodach, należy wybrać wysokość w przedziale 18-21 cm. Natomiast jeśli chcemy, aby schody zajmowały mniej miejsca w pomieszczeniu należy wybrać wyższe wzniesienie. W tym przypadku schody będą bardziej strome.
Wysokość od podłogi do podłogi / Liczba stopni
Najlepszy komfort korzystania ze schodów uzyskuje się przy wysokości wzniesienia w zakresie 18-21 cm.
- T - Ilość stopni:
- S - Wysokość stopnia:
- R - Zabieg schodów- długość:
- H - Wysokość kondygnacji od podłogi do podłogi:
Pomiar otworu schodowego
Jeśli masz już rozmiar otworu, zmierz jego szerokość i długość (łącznie z obróbką blacharską). Szerokość otworu na schody pozwala określić, które schody z naszej oferty będą pasować do Twojego projektu.
Jeśli nie masz otworu na schody, możesz wybrać schody, które chcesz i wykonać otwór zgodnie z wymiarami. Każde nasze schody mają dokumentację i instrukcję montażuw formacie PDF. Plik nazwya się "Wymiary" i znajdziesz w nim rozmiar otworu (długość i szerokość) dla wybranych schodów.
Zmierz szerokość i długość wykończonego otworu montażowego. Szerokość otworu montażowego (N) zdeterminuje model schodów, który będzie można zamontować w Twoim pomieszczeniu. Ten wymiar powie Ci także, jak szeroki otwór należy ewentualnie wykonać. Zaleca się, aby szerokość otworu montażowego była przynajmniej 7 cm większa niż szerokość schodów z balustradą, jeśli balustrada montowana jest z jednej strony. Jeśli balustrada będzie montowana z obu stron, otwór montażowy musi być przynajmniej 10 cm większy niż całkowita szerokość schodów z balustradami.
W tym przykładzie mamy schody z zabiegiem ¼ z 14 stopniami.
Czarne strzałki i liczby pokazują wymiary schodów, a czerwone strzałki i liczby pokazują rozmiar klatki schodowej.
Zaleca się, aby szerokość otworu była co najmniej 7 cm większa niż szerokość schodów wraz z balustradą, jeśli schody są zamontowane z balustradą po jednej stronie. Jeśli balustrady mają być zamontowane po obu stronach schodów, otwór musi być co najmniej 10 cm szerszy niż wymiary schodów wraz z balustradami. W przypadku schodów kręconych rozmiar otworu musi być również o 10 cm szerszy niż średnica schodów.Czerwona przerywana linia oznacza min. długość (M) i szerokość (N) otworu montażowego, która zapewni prześwit od krawędzi otworu do stopnia pod nim min. 200 cm.
Wskazówka: narysuj schody na podłodze taśmą. |
Pomiar grubości stropu
Zmierz grubość stropu od dolnej krawędzi sufitu do poziomu wykończonej podłogi na górnej kondygnacji, tak jak to pokazuje rysunek poniżej.
Minimalna grubość podłogi powinna być równa wysokości wzniesienia plus 2 cm.
Wysokość wznoszenia jest obliczana przez:
Wysokość podłogi / (Liczba stopni + 1) = Wysokość wzniesienia
Przykład:
Wysokość podłogi: 260 cm
Liczba stopni: 12
Wysokość podnoszenia: 260 / (12 + 1) = 20 cm
Dlatego minimalna grubość stopnia powinna wynosić: 20 + 2 cm = 22 cm. Dotyczy to następujących modeli schodów: ATLANTA, DALLAS, BASEL, BOSTON, CORK, DUBLIN, BERLIN, FRANKFURT, HAMBURG, ale nie do innych naszych modeli.
Zalecamy każdorazowe sprawdzenie instrukcji montażu schodów, gdzie określona jest minimalna grubość stopnia.
- S - Wysokość stopnia:
Skośny strop
Skośne stropy mogą mieć wpływ na prześwit (E) schodów i zakończenie balustrady na górnej kondygnacji.
Wskazówka: Narysuj kształt schodów na podłodze za pomocą taśmy, a następnie zaznacz na ścianie wysokości kolejnych stopni i sprawdź, czy prześwit (E) będzie odpowiedni.