Instrukcja montażu schodów strychowych
Przed przystąpieniem do montażu schodów strychowych należy uważnie przeczytać i zapoznać się z niniejszą instrukcją montażu. Instrukcja dołączona jest także do każdego modelu naszych schodów strychowych.
Schodów strychowych nie wolno stosować jako konstrukcji ułatwiającej dostęp przy pracach budowlanych czy remontach.
Schodów nie wolno montować, jeśli wysokość stropu przekracza maksymalną wartość podaną w instrukcji montażowej lub na etykiecie produktu.
Jednocześnie schodów używać może tylko jedna osoba.
Nie wolno używać schodów wadliwych ani uszkodzonych. Sprężyny są bardzo napięte. Należy zachować ostrożność podczas ich regulacji. Mechanizm sprężynowy regulować można wyłącznie, gdy schody są złożone (tj. gdy naprężenie sprężyn jest najmniejsze). Szczególną ostrożność zachować należy przy zdejmowaniu sprężyn. Jeśli schody nie jest dostarczane w stanie złożonym, to przed przystąpieniem do ich składania i montażu należy uważnie zapoznać się z dołączonymi instrukcjami złożeniowymi
Schody testowane są do obciążenia 150 kg (obciążenie maksymalne). Obciążanie schodów masą przekraczającą 150 kg może prowadzić do ich uszkodzenia i do obrażeń ciała.
UWAGA! Natychmiast po złożeniu schodów należy naoliwić wszystkie ich ruchome metalowe części. Smarowanie tych części należy następnie powtarzać raz do roku.
Potrzebne będą następujące materiały i narzędzia:
• wkrętarka elektryczna,
• ołówek,
• piła ręczna,
• składana miarka lub podobne narzędzie,
• kątownik,
• wkręty 100 mm,
• rękawice ochronne,
• olej smarowy,
• drewno na belki poprzeczne, o tych samych wymiarach, co belki stropowe (w zależności od potrzeb),
• tymczasowe deski podpierające (o ok. 20 cm dłuższe od szerokości otworu stropowego),
• drewniane klocki i kliny,
• duża drabina,
• solidny pomost roboczy,
• deski na pomost roboczy (w zależności od potrzeb).
Pomost roboczy powinien być na tyle wysoki, aby umożliwić monterowi dostanie się na strych bez przekraczania maksymalnej dopuszczalnej wysokości tej konstrukcji. Pomost musi być przystosowany do obciążeń odpowiadających masie montera w połączeniu z masą schodów strychowych.
Zaleca się, aby schody montowały razem 2 osoby. Pierwszy monter musi być na tyle silny, aby być w stanie podnieść schody do poziomu stropu (schody ważą do 50 kg, w zależności od modelu). Modele ClickFIX® zamontowane mogą być przez 1 osobę.
POSTĘPUJ DOKŁADNIE WEDŁUG INSTRUKCJI
UWAGA! Raz złożonych schodów NIE NALEŻY DEMONTOWAĆ!
W przypadku modeli, w których drabiny są zamocowane do klapy (nie dotyczy modeli ClickFIX®): jeśli podczas montażu wystąpi potrzeba oddzielenia schodów, aby zmniejszyć masę konstrukcji, należy poluzować wkręty łączące zawias metalowy z drabiną. Nie należy luzować wkrętów w klapie, gdyż później łatwo może dojść do ich wypadnięcia.
Pozycjonowanie schodów
Podczas usuwania materiału izolacyjnego należy mieć założone rękawice ochronne. Należy upewnić się, że w miejscu wybranym do montażu schodów nie przebiegają przewody elektryczne, rury wodociągowe ani CO itp. W razie potrzeby należy wezwać fachowca, który usunie takie przeszkody. Należy upewnić się, że na posadzce jest wystarczająco dużo miejsca na schody (odcinek C).
Należy także zapewnić odpowiednio dużo przestrzeni do pełnego rozłożenia schodów (odcinek B). W przypadku modeli składających się z dwóch części należy zapewnić odpowiednio dużo przestrzeni do rozłożenia schodów po łuku. Konkretne wymiary i opcje regulacji omówione są w instrukcjach montażu dołączonych poszczególnych produktów.
WYKONYWANIE OTWORU STROPOWEGO
Zaleca się używanie maski i okularów ochronnych zabezpieczających przed pyłem i innymi cząstkami opadającymi ze stropu. Pracę należy rozpocząć od wyniesienia wszystkich mebli z obszaru pracy i zakrycia podłogi.
Po wymierzeniu otworu należy go wykonać tnąc przez tynk i inne materiały w stropie. Rozmiar otworu stropowego podany jest na opakowaniu. Otwór musi być co najmniej o 10 mm dłuższy i o 10 mm szerszy od obudowy schodów. Zapewni to miejsce na kliny dystansowe (rozpórki) i umożliwi prostopadłe zamocowanie schodów.
Jeśli nie jest możliwe zamocowanie schodów w normalny sposób, tj. równolegle do belek stropowych, skontaktuj się z monterem. W przypadku mocowania schodów równolegle do istniejących belek stropowych wystarczą pojedyncze belki stropowe i pojedyncze belki poprzeczne. W przypadku mocowania schodów pod kątem prostym do belek, wymagane są podwójne belki poprzeczne o tych samych wymiarach, co istniejące belki stropowe.
UWAGA! Jeśli belki stropowe wykonane są z innego materiału, niż drewno, należy skontaktować się z wykwalifikowanym monterem. Nie wolno przepiłowywać belek nośnych bez uprzedniej konsultacji z wykwalifikowanym monterem. Przy piłowaniu belek stropowych należy zachować dużą ostrożność. Jeśli na strychu nie ma posadzki, to ze względów bezpieczeństwa na czas montażu należy w poprzek desek stropowych ułożyć deski umożliwiające bezpieczne poruszanie się.
WAŻNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE MONTAŻU
MOCOWANIE TYMCZASOWYCH PODPÓR
Aby podczas montażu utrzymać schody na miejscu w otworze stropowym, warto zamocować pod nim tymczasowe podpory. Jeśli klapa ma być obita, to schody należy zamontować w otworze o tyle mm wyżej, ile wynosi grubość obicia. Nie dotyczy schdoow Click FIX®.
UWAGA! Solidne i poprawne zamocowanie okładziny jest bardzo ważne. W momencie mocowania okładziny schody NIE mogą być założone.
PAROIZOLACJA
Kolejnym krokiem po zamontowaniu w stropie schodów jest poprawne założenie paroizolacji. Przestrzeń między schodami a konstrukcją stropową musi być dobrze izolowana, aby uniknąć powstawania mostków termicznych.
MOCOWANIE DRABINY
Jeden z monterów powinien wejść na strych biorąc ze sobą wszystkie potrzebne narzędzia. Drugi monter pozostaje na dole. Wyjątkiem są modele Click FIX®, które montować może pojedynczy monter z użyciem pomostu roboczego.
Pierwszym krokiem jest wniesienie schodów na strych. Przed rozpoczęciem opuszczania schodów z góry do otworu stropowego należy pod otworem zamocować w charakterze podpór 2 deski. Schody spoczną na tych deskach.
Teraz należy złożyć schody tak, aby można było zamocować ich ramę w otworze stropowym. Należy upewnić się, że schody są położone poziomo i prostopadle. Kolejnym krokiem jest zamocowanie schodów za pomocą 100 mm wkrętów (po 3 na obu długich bokach i po 2 na obu końcach). Nie wolno zapomnieć o umiejscowieniu klinów za punktami mocowania.
Po ostatecznym zamontowaniu schodów można usunąć podpory.
DOSTOSOWANIE SCHODÓW DO WYSOKOŚCI STROPU
Pierwszym krokiem jest opuszczenie schodów w dół i ich rozłożenie. Następnie należy podwinąć dolną część schodów tak, aby część górna tworzyła z częścią środkową linię prostą.
Należy upewnić się, że stopnie ułożone są poziomo. Aby precyzyjnie skrócić schody, należy postępować zgodnie z instrukcją dla konkretnego modelu.
Trzeba przy tym zwrócić uwagę, czy schody wyposażone są w plastikowe stopki. W przypadku większości modeli schody po skróceniu można jeszcze dokładniej wyregulować.
SCHODÓW NIE NALEŻY SKRACAĆ ZBYT MOCNO. Zbyt krótkie schody mogą nieoczekiwanie złożyć się podczas użytkowania, co może prowadzić do poważnych obrażeń ciała.
Aby sprawdzić, czy drabina ma właściwą długość, należy ją całkowicie rozłożyć. Wszystkie sekcje schodów muszą być ustawione w linii prostej, bez przerw, a oba policzki muszą spoczywać płasko na podłodze.
REGULACJA ZAMKA
Poniższy film pokazuje, jak wyregulować zamek clickFIX®.
JAK KORZYSTAĆ ZE SCHODÓW STRYCHOWYCH
Ze względów bezpieczeństwa podczas wchodzenia i schodzenia należy zawsze być zwróconym przodem do drabiny i trzymać się co najmniej jednego poręczy drabiny. Przygotowany przez nas film instruktażowy pokazuje, jak bezpiecznie korzystać ze schodów strychowych.
MECHANIZM SPRĘŻYNOWY
Mechanizm sprężynowy w ramie można regulować za pomocą ogniwa łańcuchowego lub – w zależności od modelu – przesuwając sprężyny w górę lub w dół. Mechanizm sprężynowy regulować można wyłącznie przy zamkniętej klapie. Regulacja tego mechanizmu może okazać się konieczna, jeśli klapa ma zostać pokryta materiałem okładzinowym. Podczas przeprowadzania regulacji należy zachować szczególną ostrożność, gdyż sprężyny są bardzo napięte. Przypadkowe uwolnienie sprężyny może prowadzić do obrażeń ciała.
WAŻNE:
Produktu nie wolno przerabiać. Producent nie ponosi odpowiedzialności za obrażenia ciała ani za szkody w budynku lub jego części spowodowane przez produkt o przerobionej konstrukcji.
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE KONSERWACJI SCHODÓW STRYCHOWYCH
Ogólnie rzecz biorąc, schody strychowe nie wymagają konserwacji wykraczającej poza zwykłe czyszczenie mokrą szmatką zamoczoną w wodzie z mydłem. Przy stosunkowo niewielkim wysiłku można zachować funkcje schodów w nienaruszonym stanie.
Sprawdż drewnianą drabinę pod kątem wilgoci i tworzenia się pleśni na stopniach i policzkach. Drabinę można czyścić ściereczką zamoczoną w wodzie z mydłem. Nie zostawiaj wody na drabinie. Drabiny aluminiowe również należy czyścić szmatką zamoczoną w wodzie z mydłem.
Czyścić mokrą szmatką zamoczoną w wodzie z mydłem. Jeśli klapa otwiera się zbyt szybko, możliwe jest naprężenie sprężyny poprzez skrócenie / przesunięcie ogniwa łańcucha (lub podobnego elementu) umieszczonego na górnym końcu obudowy.
Podobnie można wyregulować położenie zaczepu zamka, tak aby klapa pozostawała całkowicie szczelna. Poluzuj dwie śruby i wyreguluj zaczep zamka lekko w górę lub w dół.
Wszystkie ruchome części metalowe muszą być smarowane olejem bezkwasowym co najmniej raz w roku (częściej, jeśli są często używane).
Sprawdź i usuń wszelkie zabrudzenia szmatką zamoczoną w wodzie z mydłem.
CZĘŚCI ZAMIENNE I AKCESORIA
Znajdź części zamienne lub akcesoria do swoich schodów strychowych na podstawie konkretnego numeru produktu.