Odpowiednie obliczenie i rozmierzenie schodów jest kluczowym aspektem przy planowaniu połączeń pięter i poziomów w każdym domu czy mieszkaniu. Jak obliczyć schody, by zapewnić sobie bezpieczne i funkcjonalne użytkowanie? Zobacz nasz krótki przewodnik dotyczący obliczania różnych rodzajów schodów – schodów prostych i zabiegowych.
Jak rozmierzyć schody – ogólne zasady
Schody w domu powinny być nie tylko estetyczne, stylowe czy wygodne w użytkowaniu, ale także bezpieczne. Toteż ich wymiary czy nachylenie powinny być przede wszystkim zgodne z normami, które określa Prawo Budowlane. Przyjmuje się, że schody powinny być wykonane zgodnie z wzorem: 2H + G = od 60 do 65 cm ( H – wysokość stopnia, G – szerokość stopnia). Wymiar od 60 cm do 65 cm został przyjęty z uwagi na fakt, iż jest to średnia długość kroku dorosłego człowieka. Z kolei za maksymalną wysokość stopnia przyjmuje się wartość 19 cm, a szerokość schodów powinna mieć co najmniej 80 cm. Mowa tu jednak o schodach w domach jednorodzinnych. Inne normy stosuje się także w przypadku schodów do piwnic czy poddaszy. Normy prawa budowlanego nie muszą jednak zaprzątać głowy użytkowników, gdyż o ich zachowanie dbają przede wszystkim architekci i producenci schodów. Warto jednak wiedzieć, jak wymierzyć schody, aby wybrać odpowiedni model i jego konfigurację do swojego domu. Kluczowe zatem będą dwie kwestie: jak określić wysokość schodów oraz jak wymierzyć stopnie na schody (określić ich potrzebną ilość).
Jak obliczyć schody proste?
- Zmierzenie ogólnej wysokości kondygnacji. Musimy zacząć od zmierzenia ogólnej wysokości kondygnacji, czyli odległości jaką muszą pokonać schody od dolnego do górnego piętra. To kluczowa wartość przy obliczaniu ilości stopni, dlatego powinniśmy wykonać ten pomiar z należytą starannością
- Określenie wysokości stopnia. Wysokość kondygnacji dzielimy przez przyjętą, pożądaną wysokość stopni. Jeśli przyjmiemy wartość np. 18 cm, a wysokość kondygnacji to 250 cm ilość stopni otrzymamy z działania: 250 cm : 18 cm = 13,88 cm. Zaokrąglając wynik do pełnej liczby, ilość potrzebnych stopni to 14. Teraz dzielimy jeszcze raz wysokość kondygnacji – tym razem przez liczbę stopni: 250 cm : 14 cm = 17,86 cm. Otrzymany wynik to wysokość stopnia.
Jak obliczyć schody zabiegowe?
Właściwe rozmierzenie schodów prostych nie wydaje się nadmiernie trudne, wątpliwości pojawiają się jednak w przypadku, kiedy zastanawiamy się, jak rozmierzyć schody zabiegowe. Znając jednak wysokość kondygnacji, możemy liczyć na pełną pomoc producentów, w zakresie kwestii: jak rozmierzyć schody zabiegowe. Tak jak w przypadku schodów prostych, powinniśmy zacząć od zmierzenia wysokości kondygnacji. Określenie liczby stopni odbywa się tak samo jak w przypadku schodów prostych. Problematyczne może być jedynie określenie liczby stopni prostych i stopni zakrzywionych. Tą kwestię warto więc pozostawić doświadczeniu producenta i wybrać gotowe modele dostosowane do norm budowlanych i optymalnej wygody użytkowników. Warto rozważyć także wybór schodów kręconych. W przypadku schodów spiralnych warto wybierać te modele, które posiadają pierścienie dystansowe, które pozwolą na regulowanie wysokości nachylenia kąta w określonym zakresie.
Obliczanie i wymierzanie zarówno schodów prostych, jak i zabiegowych czy spiralnych wymaga precyzji i uwzględnienia specyfiki wnętrza. Toteż zawsze warto skonsultować się z doświadczonym profesjonalistą, który pomoże nam zaprojektować funkcjonalne i bezpieczne schody do domu czy mieszkania.
Jeśli nadal nie wiesz jakie rozwiązanie wybrać, zdaj się na ekspertów firmy DOLLE, którzy optymalnie dopasują projekt schodów zewnętrznych do Twoich oczekiwań. Firma zajmie się wszystkim od dopasowania schodów do projektu aż po montaż schodów. To szybkie, wygodne i sprawdzone rozwiązanie nie tylko dla zabieganych.
Pomiar wysokości kondygnacji od podłogi do podłogi
Pomiar otworu schodowego
Pomiar grubości stropu
Skośny strop